A kémiai biztonságot érintő fontosabb jogszabályok

1993. évi XCIII. törvény

a munkavédelemről

2000. évi XXV. törvény

a kémiai biztonságról

5/2020. (II. 6.) ITM rendelet

a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről

26/2000. (IX. 30.) EüM rendelet

a foglalkozási eredetű rákkeltő anyagok elleni védekezésről és az általuk okozott egészségkárosodások megelőzéséről

41/2000. XII. 20.) EüM-KöM együttes rendelet

az egyes veszélyes anyagokkal, illetve veszélyes készítményekkel kapcsolatos tevékenységek korlátozásáról

44/2000. (XII. 27.) EüM rendelet

a veszélyes anyagokkal és veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes eljárások, illetve tevékenységek részletes szabályairól

38/2003. (VII. 7.) EszCsM-FVm-KvVM együttes rendelet

a biocid termékek előállításának és forgalomba hozatalának feltételeiről

1272/2008/EK RENDELET

az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/ 45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról

61/2013. (X. 17.) NFM rendelet

a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) „A” és „B” Mellékletének belföldi alkalmazásáról

62/2013. (X. 17.) NFM rendelet

a Veszélyes Áruk Nemzetközi Vasúti Fuvarozásáról szóló Szabályzat (RID) belföldi alkalmazásáról
   

Fontos határidők a CLP bevezetésében! (pps)

Biztonsági adatlap készítése (pps)

Biztonsági előírások (plakát)

Veszélyes tevékenység bejelentése (pdf)

OSZIR rendszer használata

Magánvélemény!

Sajnos a veszélyes anyagok/készítmények biztonsági adatlapjai a különböző cégek forgalmazásában teljesen eltérőek, mind tartalmukban, a kivitelüket tekintve, mind pedig a hozzáférésük szempontjából. A munkavédelmi szakember pedig ezek felhasználásával, ennek segítségével tudja csak összeállítani a veszélyekre vonatkozó kockázatbecslést. Egyáltalán nem követik (tisztelet a kivételnek) a rendeletek előírásait.

Ennek a zavarnak a tisztázására, megvilágítására az alábbiakban ismertetésre kerülnek a biztonsági adatlapok kötelező tartalmi elemire vonatkozó előírások. Ezt követően a P és H mondatok jelentéseit taglaljuk.

A BIZTONSÁGI ADATLAPOK ELKÉSZÍTÉSE ÉS TARTALMI ELEMEI

A biztonsági adatlap mechanizmust biztosít a minősített anyagokra és készítményekre vonatkozó biztonsági információknak - beleértve a vonatkozó kémiai biztonsági jelentés(ek)ből származó megfelelő információkat is - a közvetlen továbbfelhasználó(k) számára az ellátási láncon keresztül való eljuttatásához. A biztonsági adatlapon szereplő információknak meg kell egyezniük a kémiai biztonsági jelentésben szereplő információkkal, ahol erre a jelentésre szükség van. Ha a kémiai biztonsági jelentés elkészült, a vonatkozó expozíciós forgatókönyv(ek)et a biztonsági adatlap mellékletében el kell helyezni, hogy a biztonsági adatlap megfelelő pontjai alatti, ezekre történő hivatkozásokat könnyebben meg lehessen tenni.

Fontos, és egyben cél is, hogy az alábbiakban felsorolt minden egyes kötelező pont tartalmának való megfelelés és a pontosság biztosítása annak érdekében, hogy az ennek eredményeképpen létrehozott biztonsági adatlapok lehetővé tegyék a felhasználók számára az emberi egészség és a biztonság munkahelyi védelmére, valamint a környezet védelmére irányuló szükséges intézkedések megtételét.

A biztonsági adatlapokon szereplő információknak meg kell felelniük a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 98/24/EK irányelvben meghatározott követelményeknek is. A biztonsági adatlapnak különösen lehetővé kell tennie a munkaadó számára, hogy meghatározza, van-e veszélyes vegyi anyag a munkahelyen, és értékelje a munkavállalóknak ezen anyagok használatából eredő egészségi és biztonsági kockázatait.

A biztonsági adatlapon az információkat egyértelműen és tömören kell leírni. A biztonsági adatlapot hozzáértő személy készíti el, aki figyelembe veszi - amennyiben ismert - a felhasználó közeg sajátos igényeit. Az anyagokat és készítményeket forgalomba hozó személyek biztosítják, hogy az illetékes személyek megkapják a megfelelő képzést, beleértve a továbbképzést.

Olyan készítményeknél, amelyeket nem soroltak be veszélyességi osztályba, de amelyekhez a 29. cikk szerint biztonsági adatlap kell, minden pont alatt meg kell adni a megfelelő információkat.

Néhány esetben szükség lehet kiegészítő információkra, tekintetbe véve az anyagok és készítmények tulajdonságainak széles skáláját. Ha egyéb esetekben felmerül, hogy bizonyos tulajdonságokat tekintve az információnak nincs jelentősége, vagy azt technikailag lehetetlen megadni, ennek indoklását minden pont alatt egyértelműen jelezni kell. Minden veszélyes tulajdonságra vonatkozóan meg kell adni az információkat. Amennyiben azt állapítják meg, hogy nem áll fenn egy adott veszély, világosan el kell különíteni azokat az eseteket, amikor az osztályba sorolást végző számára semmilyen információ nem áll rendelkezésre, és azokat az eseteket, ahol vannak negatív teszteredmények.

Az első oldalon meg kell adni a biztonsági adatlap kiadásának dátumát. Ha egy biztonsági adatlapot felülvizsgáltak, a címzett figyelmét fel kell hívni a változtatásokra, valamint ki kell azt egészíteni a „Felülvizsgálva: (dátum)” jelöléssel.

Megjegyzés

Biztonsági adatlapra a 67/548/EGK irányelv VI. mellékletének 8. és 9. fejezetében felsorolt bizonyos különleges anyagok és készítmények (pl. fémek tömbformában, ötvözetek, nyomás alatt levő gázok, stb.) esetében is szükség van, melyekre vonatkozóan címkézési eltérések vannak érvényben.

1. AZ ANYAG/KÉSZÍTMÉNY ÉS A VÁLLALAT/VÁLLALKOZÁS AZONOSÍTÁSA

2. A VESZÉLYEK AZONOSÍTÁSA

3. AZ ALKOTÓRÉSZEKRE VONATKOZÓ ÖSSZETÉTEL/INFORMÁCIÓ

4. ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁSI INTÉZKEDÉSEK

5. TŰZVÉDELMI INTÉZKEDÉSEK

6. INTÉZKEDÉSEK VÉLETLENSZERŰ KÖRNYEZETBE ENGEDÉS ESETÉN

7. KEZELÉS ÉS TÁROLÁS

8. AZ EXPOZÍCIÓ ELLENŐRZÉSE/EGYÉNI VÉDELEM

9. FIZIKAI ÉS KÉMIAI TULAJDONSÁGOK

10. STABILITÁS ÉS REAKCIÓKÉPESSÉG

11. TOXIKOLÓGIAI INFORMÁCIÓK

12. ÖKOLÓGIAI INFORMÁCIÓK

13. ÁRTALMATLANÍTÁSI SZEMPONTOK

14. SZÁLLÍTÁSI INFORMÁCIÓK

15. SZABÁLYOZÁSI INFORMÁCIÓK

16. EGYÉB INFORMÁCIÓK

 

GHS/CLP (Globally Harmonised System of Classification and Labelling of Chemicals) veszély jelképek

GHS szerinti áttekintés

GHS01

Robbanó anyagok

Önreaktív anyagok (A-B típus)

Szerves peroxidok (A-B típus)

Robbanóképes anyagok és keverékek: olyan anyag, vagy anyagok keveréke, amelyek önmagukban is képesek kémiai reakció révén gázt fejleszteni olyan hőmérsékleten és nyomáson, továbbá olyan sebességgel, hogy környezetében ezzel kárt okoznak.

Pirotechnikai anyagok és keverékek: olyan anyag, vagy anyagok keveréke, amelyeknek az a rendeltetése, hogy robbanás nélkül hőt fejlesszen, fényt keltsen, hanghatást váltson ki, gázt vagy füstöt fejlesszen.

Önreaktív anyagok vagy keverékek: olyan termikusan instabil folyadékok vagy szilárd anyagok, illetve keverékek, amelyek még oxigén (levegő) nélkül is hajlamosak gyors exoterm bomlásra. Robbanóképesnek tekintendők, ha a készítmény hajlamos detonációra, gyors deflagrációra vagy zárt térben hő hatására heves reakciókra.

Szerves peroxidok:A szerves peroxidok olyan termikusan instabil anyagok vagy keverékek, amelyek öngyorsuló exoterm bomlásra hajlamosak.

GHS02

Tűzveszélyes anyagok (gázok, aeroszolok, folyadékok, szilárd anyagok)

Önreaktív anyagok (B-F típus )

Piroforos anyagok

Önmelegedő anyagok

Vízzel érintkezve tűzveszélyes gázokat kibocsátó anyagok vagy keverékek

Szerves peroxidok (B-F típus)

Tűzveszélyes gáz: olyan gáz vagy gázkeverék, amely levegőn 20 °C  hőmérsékleten és 101,3 kPa nyomáson tűzveszélyes tartománnyal rendelkezik.

Tűzveszélyes folyadék: olyan folyadék, amelynek lobbanáspontja legfeljebb 60 °C

Tűzveszélyes szilárd anyag: olyan szilárd anyag, amely könnyen ég, és súrlódás révén tüzet okozhat vagy elősegítheti azt.

Piroforos anyagok: olyan anyag vagy keverék, amely – még kis mennyiségben is – levegővel való érintkezés után öt percen belül hajlamos a gyulladásra.

Önmelegedő anyag vagy keverék: olyan – a piroforos folyadéktól vagy szilárd anyagtól eltérő – folyadék vagy szilárd anyag, illetve keverék, amely a levegővel reakcióba lépve és energiabevitel nélkül hajlamos az önmelegedésre; az ilyen anyag vagy keverék abban különbözik a piroforos folyadéktól vagy szilárd anyagtól, hogy csak nagy mennyiségben (több kilogramm) és hosszabb időtartam (órák vagy napok) után gyullad meg. Vízzel érintkezve tűzveszélyes gázokat kibocsátó anyagok vagy keverékek:olyan anyagok vagy keverékek, amelyek – vízzel való kölcsönhatás révén – öngyulladóvá válhatnak, vagy veszélyes mennyiségben bocsáthatnak ki tűzveszélyes gázokat.

Szerves peroxidok: A szerves peroxidok olyan termikusan instabil anyagok vagy keverékek, amelyek öngyorsuló exoterm bomlásra hajlamosak.

GHS03

Oxidáló gázok

Oxidáló folyadékok

Oxidáló gáz: olyan gáz vagy gázkeverék, amely a levegőnél nagyobb mértékben okozza vagy segíti elő más anyag égését.

Oxidáló folyadék: olyan folyékony anyag vagy keverék, amely, bár önmagában nem feltétlenül éghető, rendszerint oxigén biztosítása révén más anyagok égését okozhatja, illetve más anyagok égését elősegítheti.

Oxidáló szilárd anyag: olyan anyag vagy keverék, amely, bár önmagában nem feltétlenül éghető, rendszerint oxigén biztosítása révén más anyagok égését okozhatja vagy elősegítheti.

GHS04

Nyomás alatt lévő gáz

Nyomás alatt lévő gáz: olyan gáz, amelyet 200 kPa vagy annál magasabb nyomáson tárolnak egy edényben, illetve amely cseppfolyósított vagy cseppfolyósított és mélyhűtött gáz.

GHS05

Fémekre korrozív hatású anyagok

Bőrmarás/Bőrirritáció

Súlyos szemkárosodás/Szemirritáció

Fémekre korrozív hatású anyag vagy keverék: olyan anyag vagy keverék, amely kémiai reakció révén lényegesen roncsolja vagy akár meg is semmisíti a fémeket.

Bőrmarás: a bőr irreverzibilis károsodása, azaz látható nekrózis a felhámon keresztül és a bőrben az anyagnak legfeljebb 4 óra időtartamú hatását követően.

Bőrirritáció: a bőr reverzibilis károsodása az anyagnak legfeljebb 4 óra időtartamú hatását követően.

Súlyos szemkárosodás: a vizsgált anyagnak a szem külső felületére való hatását követő olyan szövetkárosodás kialakulása, vagy a látás olyan súlyos romlása, amely a hatást követő 21 napon belül nem teljesen reverzibilis.

Szemirritáció: a vizsgált anyagnak a szem külső felületére való hatását követő elváltozások megjelenése, amelyek a hatást követő 21 napon belül teljesen reverzibilisek.

GHS06

Akut toxicitás 1-3 kategória

Akut toxicitás: az anyagból vagy keverékből egyszer, vagy 24 órán belül többször szájon át vagy bőrön át kapott dózis, illetve 4 órán keresztül történő belélegzés folytán jelentkező káros hatások.

GHS07

Akut toxicitás 4. kategória

Bőrirritáció 2. kategória

Szemirritáció 2. kategória

Bőrszenzibilizáció

Célszervi toxicitás – egyszeri expozíció (3. kategória

Akut toxicitás: az anyagból vagy keverékből egyszer, vagy 24 órán belül többször szájon át vagy bőrön át kapott dózis, illetve 4 órán keresztül történő belélegzés folytán jelentkező káros hatások.

Bőrirritáció: a bőr reverzibilis károsodása a vizsgált anyagnak legfeljebb 4 óra időtartamú hatását követően.

Szemirritáció: a vizsgált anyagnak a szem külső felületére való hatását követő elváltozások megjelenése, amelyek a hatást követő 21 napon belül teljesen reverzibilisek.

Bőrszenzibilizáló: olyan anyag, amely a bőrrel való érintkezést követően allergiás tünetekhez vezet.

Célszervi toxicitás (egyszeri expozíció): az anyagnak vagy keveréknek való egyszeri expozícióból eredő speciális, nem halálos célszervi toxicitásként kerül meghatározásra. Valamennyi jelentős, reverzibilis és irreverzibilis, azonnali és/vagy késleltetett egészségügyi hatás, amely a funkciókat károsíthatja.

3. kategória: légúti irritációt, álmosságot, szédülést okozhat

GHS08

Légzőszervi szenzibilizáló

Csírasejt mutagenitás

Rákkeltő hatás

Reprodukciós toxicitás

Célszervi toxicitás – egyszeri expozíció

Célszervi toxicitás – ismétlődő expozíció

Aspirációs veszély

Légzőszervi szenzibilizáló: olyan anyag, amelynek belélegzése a légutak túlérzékenységét okozza.

Mutagén: olyan szerekre használatos, amelyek a sejtek és/vagy szervezetek populációiban növelik a mutációk gyakoriságát.

Rákkeltő: olyan anyag vagy anyagok keveréke, amely rákot okoz vagy a rák előfordulásának gyakoriságát növeli.

Reprodukciós toxicitás: magában foglalja a felnőtt hímnemű és nőnemű egyedek szexuális működésére és termékenységére gyakorolt káros hatást, valamint az utódokban megjelenő fejlődési toxicitást.

Célszervi toxicitás (egyszeri expozíció): az anyagnak vagy keveréknek való egyszeri expozícióból eredő speciális, nem halálos célszervi toxicitásként kerül meghatározásra. Valamennyi jelentős, reverzibilis és irreverzibilis, azonnali és/vagy késleltetett egészségügyi hatás, amely a funkciókat károsíthatja.

Célszervi toxicitás (ismétlődő expozíció): az anyagnak vagy keveréknek való ismétlődő expozícióból eredő célszervi toxicitás. Valamennyi jelentős, reverzibilis és irreverzibilis, azonnali és/vagy késleltetett egészségügyi hatás, amely a funkciókat károsíthatja, ide tartozik.

Aspirációs veszély: folyékony vagy szilárd anyagnak vagy keveréknek közvetlenül a száj-vagy az orrüregen keresztül, vagy közvetett módon hányás révén a légcsőbe vagy az alsó légutakba való jutásából eredő súlyos toxikus hatások.

GHS09

Veszélyes a vízi környezetre

Figyelmeztető mondatok

Figyelmeztető mondat”: egy adott veszélyességi osztályhoz és kategóriához rendelt mondat, amely leírja a veszélyes anyag vagy keverék jelentette veszély természetét, beleértve adott esetben a veszély mértékét is;

Fizikai veszélyt jelző figyelmeztető mondatok

H200

Instabil robbanóanyagok.

H201

Robbanóanyag; teljes tömeg felrobbanásának veszélye.

H202

Robbanóanyag; kivetés súlyos veszélye.

H203

Robbanóanyag; tűz, robbanás vagy kivetés veszélye.

H204

Tűz vagy kivetés veszélye.

H205

Tűz hatására a teljes tömeg felrobbanhat.

H220

Rendkívül tűzveszélyes gáz.

H221

Tűzveszélyes gáz.

H222

Rendkívül tűzveszélyes aeroszol.

H223

Tűzveszélyes aeroszol.

H224

Rendkívül tűzveszélyes folyadék és gőz.

H225

Fokozottan tűzveszélyes folyadék és gőz.

H226

Tűzveszélyes folyadék és gőz.

H228

Tűzveszélyes szilárd anyag.

H240

Hő hatására robbanhat.

H241

Hő hatására meggyulladhat vagy robbanhat.

H242

Hő hatására meggyulladhat.

H250

Levegővel érintkezve önmagától meggyullad.

H251

Önmelegedő: meggyulladhat.

H252

Nagy mennyiségben önmelegedő; meggyulladhat.

H260

Vízzel érintkezve öngyulladásra hajlamos tűzveszélyes gázokat bocsát ki.

H261

Vízzel érintkezve tűzveszélyes gázokat bocsát ki.

H270

Tüzet okozhat vagy fokozhatja a tűz intenzitását, oxidáló hatású.

H271

Tüzet vagy robbanást okozhat; erősen oxidáló hatású.

H272

Fokozhatja a tűz intenzitását; oxidáló hatású.

H280

Nyomás alatt lévő gázt tartalmaz; hő hatására robbanhat.

H281

Mélyhűtött gázt tartalmaz; fagymarást vagy sérülést okozhat.

H290

Fémekre korrozív hatású lehet.

Egészségi veszélyt jelző figyelmeztető mondatok

H300

Lenyelve halálos.

H301

Lenyelve mérgező.

H302

Lenyelve ártalmas.

H304

Lenyelve és a légutakba kerülve halálos lehet.

H310

Bőrrel érintkezve halálos.

H311

Bőrrel érintkezve mérgező.

H312

Bőrrel érintkezve ártalmas.

H314

Súlyos égési sérülést és szemkárosodást okoz.

H315

Bőrirritáló hatású.

H317

Allergiás bőrreakciót válthat ki.

H318

Súlyos szemkárosodást okoz.

H319

Súlyos szemirritációt okoz

H330

Belélegezve halálos.

H331

Belélegezve mérgező.

H332

Belélegezve ártalmas.

H334

Belélegezve allergiás és asztmás tüneteket, és nehéz légzést okozhat.

H335

Légúti irritációt okozhat.

H336

Álmosságot vagy szédülést okozhat.

H340

Genetikai károsodást okozhat < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt >.

H341

Feltehetően genetikai károsodást okoz < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt >.

H350

Rákot okozhat < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt >.

H351

Feltehetően rákot okoz < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt >.

H360

Károsíthatja a termékenységet vagy a születendő gyermeket < ha ismert, meg kell adni a konkrét hatást > < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt >.

H361

Feltehetően károsítja a termékenységet vagy a születendő gyermeket < ha ismert, meg kell adni a konkrét hatást > < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt >.

H362

A szoptatott gyermeket károsíthatja.

H370

Károsítja a szerveket < vagy meg kell adni az összes érintett szervet, ha ismertek > < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt >.

H371

Károsíthatja a szerveket < vagy meg kell adni az összes érintett szervet, ha ismertek > < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt >.

H372

Ismétlődő vagy hosszabb expozíció esetén < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt > károsítja a szerveket < vagy meg kell adni az összes érintett szervet, ha ismertek >.

H373

Ismétlődő vagy hosszabb expozíció esetén < meg kell adni az expozíciós útvonalat, ha meggyőzően bizonyított, hogy más expozíciós útvonal nem okozza a veszélyt > károsíthatja a szerveket > vagy meg kell adni az összes érintett szervet, ha ismertek >.

Környezeti veszélyt jelző figyelmeztető mondatok

H400

Nagyon mérgező a vízi élővilágra.

H410

Nagyon mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz.

H411

Mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz.

H412

Ártalmas a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz.

H413

Hosszan tartó ártalmas hatást gyakorolhat a vízi élővilágra.

Kiegészítő veszélyességi információ – Fizikai tulajdonságok

EUH 001

Száraz állapotban robbanásveszélyes.

EUH 006

Levegővel érintkezve vagy anélkül is robbanásveszélyes.

EUH 014

Vízzel hevesen reagál.

EUH 018

A használat során tűzveszélyes/robbanásveszélyes gőz/levegő elegy keletkezhet.

EUH 019

Robbanásveszélyes peroxidokat képezhet.

EUH 044

Zárt térben hő hatására robbanhat.

EUH 029

Vízzel érintkezve mérgező gázok képződnek.

EUH 031

Savval érintkezve mérgező gázok képződnek.

EUH 032

Savval érintkezve nagyon mérgező gázok képződnek.

EUH 066

Ismétlődő expozíció a bőr kiszáradását vagy megrepedezését okozhatja.

EUH 070

Szembe kerülve mérgező.

EUH 071

Maró hatású a légutakra.

Környezetre ható tulajdonságok

EUH 059

Veszélyes az ózonrétegre.

Egyes anyagok és keverékek kiegészítő címkeelemei/címkeinformációi

EUH 201/201A

Ólmot tartalmaz. Tilos olyan felületeken használni, amelyeket gyermekek szájukba vehetnek.

Figyelem! Ólmot tartalmaz.

EUH 202

Cianoakrilát. Veszély! Néhány másodperc alatt a bőrre és a szembe ragad. Gyermekektől elzárva tartandó.

EUH 203

Krómot (VI) tartalmaz. Allergiás reakciót válthat ki.

EUH 204

Izocianátokat tartalmaz. Allergiás reakciót válthat ki.

EUH 205

Epoxid tartalmú vegyületeket tartalmaz. Allergiás reakciót válthat ki.

EUH 206

Figyelem! Tilos más termékekkel együtt használni. Veszélyes gázok (klór) szabadulhatnak fel.

EUH 207

Figyelem! Kadmiumot tartalmaz! A használat során veszélyes füstök képződnek. Lásd a gyártó által közölt információt. Be kell tartani a biztonsági előírásokat.

EUH 208

<Allergén anyag neve>-t tartalmaz. Allergiás reakciót válthat ki.

EUH 209/ 209A

A használat során fokozottan tűzveszélyessé válhat.

A használat során tűzveszélyessé válhat.

EUH 210

Kérésre biztonsági adatlap kapható.

EUH 401

Az emberi egészség és a környezet veszélyeztetésének elkerülése érdekében be kell tartani a használati utasítás előírásait.

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok

Óvintézkedésre vonatkozó mondat”: egy veszélyes anyag vagy keverék használatából vagy ártalmatlanításából eredő expozíció káros hatásainak a lehető legkisebbre csökkentése vagy megelőzése céljából javasolt intézkedés(eke)t leíró mondat.

Óvintézkedésre vonatkozó általános mondatok

Kód

Óvintézkedésre vonatkozó általános mondatok

P101

Orvosi tanácsadás esetén tartsa kéznél a termék edényét vagy címkéjét.

P102

Gyermekektől elzárva tartandó.

P103

Használat előtt olvassa el a címkén közölt információkat.

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok – Megelőzés

Kód

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok

P201

Használat előtt ismerje meg az anyagra vonatkozó különleges utasításokat.

P202

Ne használja addig, amíg az összes biztonsági óvintézkedést el nem olvasta és meg nem értette.

P210

Hőtől/szikrától/nyílt lángtól/…/forró felületektől távol tartandó. Tilos a dohányzás

P211

Tilos nyílt lángra vagy más gyújtóforrásra permetezni.

P220

Ruhától/…/éghető anyagtól távol tartandó/tárolandó.

P221

Minden óvintézkedést meg kell tenni, hogy ne keveredjen éghető anyagokkal.

P222

Nem érintkezhet levegővel.

P223

Vízzel semmilyen formában nem érintkezhet, ellenkező esetben heves reakció és belobbanás fordulhat elő.

P230

…-val/-vel nedvesítve tartandó.

P231

Inert gázban használandó.

P232

Nedvességtől védendő.

P233

Az edény szorosan lezárva tartandó.

P234

Az eredeti edényben tartandó

P235

Hűvös helyen tartandó.

P240

A tárolóedényt és a fogadóedényt le kell földelni/átkell kötni.

P241

Robbanásbiztos elektromos/ szellőztető/világító/…/ berendezés használandó.

P242

Szikramentes eszközök használandók.

P243

Az elektrosztatikus kisülés megakadályozására óvintéz­kedéseket kell tenni.

P244

A nyomáscsökkentő szelepeket zsírtól és olajtól mentesen kell tartani.

P250

Tilos csiszolásnak/ütésnek/ …/súrlódásnak kitenni.

P251

Nyomás alatti edény: ne lyukassza ki vagy égesse el, még használat után sem.

P260

A por/füst/gáz/köd/gőzök/ permet belélegzése tilos.

P261

Kerülje a por/füst/gáz/köd/ gőzök/permet belélegzését.

P262

Szembe, bőrre vagy ruhára nem kerülhet.

P263

A terhesség/szoptatás alatt kerülni kell az anyaggal való érintkezést

P264

A használatot követően a(z) … -t alaposan meg kell mosni.

P270

A termék használata közben tilos enni, inni vagy dohányozni.

P271

Kizárólag szabadban vagy jól szellőző helyiségben használható.

P272

Szennyezett munkaruhát tilos kivinni a munkahely területéről.

P273

Kerülni kell az anyagnak a környezetbe való kijutását.

P280

Védőkesztyű/védőruha/szemvédő/arcvédő használata kötelező.

P281

Az előírt egyéni védőfelszerelés használata kötelező.

P282

Hidegszigetelő kesztyű/arcvédő/szemvédő használata kötelező.

P283

Tűz-/lángálló/-késleltető ruházat viselése kötelező

P284

Légzésvédelem használata kötelező.

P285

Nem megfelelő szellőzés esetén légzésvédelem kötelező.

P231 + P232

Inert gázban használandó. Nedvességtől védendő.

P235 +

P410

Hűvös helyen tartandó. Napfénytől védendő.

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok – Elhárító intézkedés

Kód

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok

P301

LENYELÉS ESETÉN:

P302

HA BŐRRE KERÜL:

P303

HA BŐRRE (vagy hajra) KERÜL:

P304

BELÉLEGZÉS ESETÉN:

P305

SZEMBE KERÜLÉS ESETÉN:

P306

HA RUHÁRA KERÜL:

P307

Expozíció esetén:

P308

Expozíció vagy annak gyanúja esetén:

P309

Expozíció vagy rosszullét esetén:

P310

Azonnal forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ vagy orvoshoz.

P311

Forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ vagy orvoshoz.

P312

Rosszullét esetén forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ vagy orvoshoz.

P313

Orvosi ellátást kell kérni.

P314

Rosszullét esetén orvosi ellátást kell kérni.

P315

Azonnal orvosi ellátást kell kérni.

P320

Sürgős szakellátás szükséges (lásd … a címkén).

P321

Szakellátás (lásd … a címkén)

P322

Különleges intézkedések (lásd … a címkén).

P330

A szájat ki kell öblíteni.

P331

TILOS hánytatni.

P332

Bőrirritáció esetén:

P333

Bőrirritáció vagy kiütések megjelenése esetén:

P334

Hideg vízzel/nedves kötéssel kell hűteni.

P335

A bőre lazán tapadó szemcséket óvatosan le kell kefélni.

P336

A fagyott részeket langyos vízzel fel kell melegíteni. Tilos az érintett terület dörzsölése.

P337

Ha a szemirritáció nem múlik el:

P338

Adott esetben kontaktlencsék eltávolítása, ha könnyen megoldható. Az öblítés folytatása.

P340

Az érintett személyt friss levegőre kell vinni és olyan nyugalmi testhelyzetbe kell helyezni, hogy könnyen tudjon lélegezni.

P341

Légzési nehézségek esetén az érintett személyt friss levegőre kell vinni és olyan nyugalmi testhelyzetbe kell helyezni, hogy könnyen tudjon lélegezni.

P342

Légzési problémák esetén:

P350

Óvatos lemosás bő szappanos vízzel.

P351

Óvatos öblítés vízzel több percen keresztül.

P352

Lemosás bő szappanos vízzel.

P353

A bőrt le kell öblíteni vízzel/zuhanyozás.

P360

A ruhák levetése előtt a szennyezett ruházatot és a bőrt bő vízzel azonnal le kell öblíteni.

P361

Az összes szennyezett ruhadarabot azonnal el kell távolítani/le kell vetni.

P362

A szennyezett ruhát le kell vetni és az újbóli használat előtt ki kell mosni.

P363

A szennyezett ruhát újbóli használat előtt ki kell mosni.

P370

Tűz esetén:

P371

Nagyobb tűz és nagy mennyiség esetén:

P372

Tűz esetén robbanásveszély.

P373

TILOS a tűz oltása, ha az robbanóanyagra átterjedt.

P374

Tűzoltás megfelelő távolságból a szokásos óvintézkedések betartásával.

P375

A tűz oltását robbanásveszély miatt távolból kell végezni.

P376

Meg kell szüntetni a szivárgást, ha ez biztonságosan megtehető.

P377

Égő szivárgó gáz: csak akkor szabad a tüzet oltani, ha a szivárgás biztonságosan megszüntethető.

P378

Az oltáshoz … használandó.

P380

A területet ki kell üríteni.

P381

Meg kell szüntetni az összes gyújtóforrást, ha ez biztonságosan megtehető.

P390

A kiömlött anyagot fel kell itatni a körülvevő anyagok károsodásának megelőzése érdekében.

P391

A kiömlött anyagot össze kell gyűjteni.

P301 +

P310

LENYELÉS ESETÉN: azonnal forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ vagy orvoshoz

P301 +

P312

LENYELÉS ESETÉN: rosszullét esetén azonnal forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ vagy orvoshoz.

P301 +

P330 +

P331

LENYELÉS ESETÉN: a szájat ki kell öblíteni. TILOS hánytatni.

P302 +

P334

HA BŐRRE KERÜL: Hideg vízzel/nedves kötéssel kell hűteni.

P302 +

P350

HA BŐRRE KERÜL: Óvatos lemosás bő szappanos vízzel.

P302 +

P352

HA BŐRRE KERÜL: Lemosás bő szappanos vízzel.

P303 +

P361 +

P353

HA BŐRRE (vagy hajra) KERÜL: Az összes szennyezett ruhadarabot azonnal el kell távolítani/le kell vetni. A bőrt le kell öblíteni vízzel/zuhanyozás.

P304 +

P340

BELÉLEGZÉS ESETÉN: Az érintett személyt friss levegőre kell vinni és olyan nyugalomi testhelyzetbe kell helyezni, hogy könnyen tudjon lélegezni.

P304 +

P341

BELÉLEGZÉS ESETÉN: Légzési nehézségek esetén az érintett személyt friss levegőre kell vinni és olyan nyugalomi testhelyzetbe kell helyezni, hogy könnyen tudjon lélegezni.

P305 +

P351 +

P338

SZEMBE KERÜLÉS esetén: Több percig tartó óvatos öblítés vízzel. Adott esetben a kontaktlencsék eltávolítása, ha könnyen megoldható. Az öblítés folytatása.

P306 +

P360

HA RUHÁRA KERÜL: a ruhák levetése előtt a szennyezett ruházatot és a bőrt bő vízzel azonnal le kell öblíteni.

P307 +

P311

Expozíció esetén: forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ vagy orvoshoz.

P308 +

P313

Expozíció vagy annak gyanúja esetén: Orvosi ellátást kell kérni.

P309 +

P311

Expozíció vagy rosszullét esetén: forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ vagy orvoshoz.

P332 +

P313

Bőrirritáció esetén: orvosi ellátást kell kérni.

P333 +

P313

Bőrirritáció vagy kiütések megjelenése esetén: orvosi ellátást kell kérni.

P335 +

P334

A bőrre tapadó szemcséket óvatosan le kell kefével. Hideg vízzel/nedves kötéssel kell hűteni.

P337 +

P313

Ha a szemirritáció nem múlik el: orvosi ellátást kell kérni.

P342 +

P311

Légzési problémák esetén: forduljon TOXIKOLÓGIAI KÖZPONTHOZ vagy orvoshoz.

P370 +

P376

Tűz esetén: Meg kell szüntetni a szivárgást, ha ez biztonságosan megtehető.

P370 +

P378

Tűz esetén: az oltáshoz használandó.

P370 +

P380

Tűz esetén: Ki kell üríteni a területet.

P370 +

P380 +

P375

Tűz esetén: Ki kell üríteni a területet. A tűz oltását robbanásveszély miatt távolból kell végezni.

P371 +

P380 +

P375

Nagyobb tűz és nagy mennyiség esetén: Ki kell üríteni a területet. A tűz oltását robbanásveszély miatt távolból kell végezni.

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok – Tárolás

Kód

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok

P401

Tárolás: …

P402

Száraz helyen tárolandó.

P403

Jól szellőző helyen tárolandó.

P404

Zárt edényben tárolandó.

P405

Elzárva tárolandó.

P406

Saválló/saválló bélésű …edényben tárolandó

P407

A rakatok/raklapok között térközt kell hagyni.

P410

Napfénytől védendő.

411

A tárolási hőmérséklet legfeljebb … ºC /…ºF lehet.

P412

Nem érheti 50 ºC/122 ºF hőmérsékletet meghaladó hő.

P413

A … kg/… lb tömeget meghaladó ömlesztett anyag tárolási hőmérséklete legfeljebb … ºC/…ºF lehet.

P420

Más anyagoktól távol tárolandó.

P422

Tartalma … -ban/-ben tárolandó.

P402 +

P404

Száraz helyen tárolandó. Zárt edényben tárolandó.

P403 +

P233

Jól szellőző helyen tárolandó. Az edény szorosan lezárva tartandó.

P403 +

P235

Jól szellőző helyen tárolandó. Hűvös helyen tartandó.

P410 +

P403

Napfénytől védendő. Jól szellőző helyen tárolandó.

P410 +

P412

Napfénytől védendő. Nem érheti 50 ºC/122 ºF hőmérsékletet meghaladó hő.

P411 +

P235

A tárolási hőmérséklet legfeljebb … ºC/…ºF lehet. Hűvös helyen tartandó.

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok – Elhelyezés hulladékként

Kód

Óvintézkedésre vonatkozó mondatok

P501

A tartalom/edény elhelyezése hulladékként